Filtry

Cena

-

Współpraca z Sofotel.pl

Kontakt

0 801 000 610

tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92

sklep@sofotel.pl

Godziny pracy infolinii:

poniedziałek 7:30-17:30
wtorek - piątek 7:30-15:30

Formularz kontaktowy

Dostawa i płatność

Koszty i czas dostawy

Dlaczego u nas?

Doświadczenie
16 lat na rynku

Szybka wysyłka
kurierem w 24 godziny

Bezpieczeństwo
szybkie płatności online

14 dni na zwrot
bez podania przyczyny

Historia krzeseł, którą musisz poznać

Nieodłączny element domu

Krzesło - jedno z najpopularniejszych elementów wyposażenia wnętrz na przestrzeni wieków. To na nim zasiadali ludzie ustalający najważniejsze sprawy w historii ludzkości, najwięksi naukowcy i artyści, ale i zwykli użytkownicy jadalni. Pierwszym przedmiotem, który służył do siedzenia i miał oparcie (czyli kwalifikował się do nazwania go krzesłem) był kamienny tron wykuty w sali tronowej starożytnego zamku w Grecji na Krecie w miejscowości Knossos.

Szlachetnie pochodzenie - powszechne zastosowanie

To właśnie tron był protoplastą krzesła i służył głównie władcom i wysoko postawionym urzędnikom. Na rangę siedzącego wskazywały również kolor i styl siedzenia. W najstarszych okresach naszej cywilizacji ludzkość odpoczywała jedynie zmieniając pozycję lub opierając się o drzewa i budynki. Dopiero wczesne średniowiecze było pierwszą epoką, w której zwykły człowiek zaczął używać mebli do siedzenia. Początkowo materiał, w którym były tworzone ławy to był kamień, a na podstawie ław kamiennych zaczęto konstruować ławy drewniane.

Od Stolicy Apostolskiej do zwykłej jadalni

Dużym krokiem milowym dla ewolucji siedzeń spełnił Watykan, który na wzór monarchów, sprawił tron dla głowy kościoła katolickiego - Papieża. Majestat osoby siedzącej na nim względem innych osób robił ogromne wrażenie, co szybko zostało zauważone i wprowadzone do siedzib biskupstw. Słowo katedra w języku greckim znaczy właśnie krzesło.

Wygodniejszy odpoczynek dla każdego

Konwencjonalne krzesło używane bez specjalnych okazji, służące przeciętnemu obywatelowi powstało dopiero w renesansie w XVI wieku. Najprawdopodobniej autorem koncepcji byli bracia zakonni, którym mebel ułatwiał wielogodzinne czytanie i pisanie ksiąg. Dopiero później zydle zawitały pod dachy domów, stając się standardowym wyposażeniem wnętrz.

Styl i wygoda w każdej jadalni

W XVIII wieku mebel zaczął zyskiwać różne formy i zdobienia, stając się również elementem dekoracyjnym, niejako nawiązując do starożytnych wzorów. Siedzenie, jakie znamy i jakiego używamy to dopiero wiek XIX. Wszystkie urzędy, biura, szpitale zaczęły wykorzystywać fotele jako element służący wygodnej pracy lub oczekiwaniu. W tym okresie również powstało słynne gięte "Krzesło nr 14" autorstwa Michaela Thoneta, kojarzące się z przytulnymi kawiarniami. Druga połowa XX wieku to rozkwit modernizmu, który wniósł do designu optymalizację kosztów w oparciu o wiedzę teoretyczną z zakresu produkcji i rynku. Te produkcje najlepiej pasują do określania longsellerów, czyli przedmiotów, które nigdy nie tracą na aktualności. Krzesła definiuje się jako meble jednoosobowe do siedzenia, posiadające oparcie na plecy. Najczęściej zbudowane są w oparciu o konstrukcję szkieletową. Standardowe nachylania oparcia dla mebli do pracy to 100°-115° stopni, a do wypoczynku 110°-120° stopni.

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek - piątek 7:30 - 15:30

0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego

(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego